Subscribe:

İzmirin En Eski Yerleşim Yeri Neresi?

İzmir ülkemizin en gözde şehirlerdendir. Bu güzellik hakkında öğrenilen yeni bilgiler güzele güzellik katıyor.Merak uyandırıyor İZMİR hakkında...İşte 2009 İzmir Yeşilova Arkeolojik KAzılarında elde edilen tarihi bilgi:

Kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin ‘ilk İzmirlilerin’ günlük yaşamını keşfettiklerini söyledi:

“Kazılarla İzmir’e ilk yerleşen topluluğun nasıl yaşadığını, hangi ırka sahip olduğunu anlamaya çalışıyoruz. 8 bin 500 yıl önce ilk yerleşimin başladığını, insanların sazdan, otlardan evler yaparak hayvancılık, avcılık yaptığını görüyoruz. Burada yaşayan ilk insanların kültürlerinin ilerlemiş olduğunu ve kendi mühürleri bulunduğunu, yönetim tarzları olduğunu anlıyoruz. 300 metre çapında bir alanda yerleşmişler, dağınık yerleşim var. Kullandıkları taş aletleri, çanak çömleği, birçok şeyi açığa çıkarmış durumdayız. İzmir’in en eski geçmişini öğreneceğiz. Güneydoğu Avrupa’nın, Yunanlıların da büyük oranda köklerinin yattığı yerlerin bu bölgeler olduğunu tahmin ediyoruz. Bornova Ovası’nda, 300 metre çapında, benzer yerleşimlerin yapıldığı üç alan var. Bu alanlar tarih öncesi dönemin yerleşim yerleri.”

Yabancı bilim adamlarının ilgiyle izlediği kazılara Bornova Belediyesi de tam destek veriyor. KAzı sonuçlarından İzmir’in en eski yerleşim alanının Bornova olduğunun öğrenilmesi Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır'ı heyecanlandırdı:

“Kazı alanının yakınlarına küçük bir müze yapmak istiyoruz. Ayrıca o yıllarda insanların yaşadığı sazdan ottan evlerin benzerleri yapılacak. Yakınlarına ilkel fırınlar inşa edilecek. Neolitik devir öncesi ve sonrası çocuklara, gençlere, bizlere gösterilecek. ‘Kendin yap, kendin öğren’ tarzında o devirleri yaşatan bir mekân oluşturulacak. Bornova’ya gelen yerli veya yabancılar mutlaka görmek isteyecek

0 yorum:

Yorum Gönder